Ciulama de ciuperci cu smantana si marar

Pentru iubitorii de ciuperci, această ciulama cu smântână ar trebui să fie dragoste la prima degustare! Are o textură ușoară pentru că folosim smântână vegetală, iar mărarul încununează această rețetă delicioasă
Am pregătit ciulamaua folosind ciuperci champignon, dar puteți folosi un amestec de ciuperci iar atunci textura o să fie cu atât mai plăcută.
În cazul de față am folosit o smântână pentru gătit din soia, dar dacă evitați consumul acesteia, puteți să o înlocuiți cu varianta de ovăz sau orez.
Pentru a o îngroșa puțin eu am adăugat fulgi de drojdie inactivă, care au un gust specific (sunt folosiți foarte des în locul parmesanului pe paste sau pentru a lega chiftelele vegetale). Dacă vreți să pregătiți rețeta întocmai, găsiți acești fulgi în plafare sau magazine online. Dacă nu, puteți foarte ușor să îi înlocuiți cu puțină făină.
Iar dacă preferați, puteți înlocui mărarul cu pătrunjelul, în funcție de gustul vostru. Eu sunt îndrăgostită de mărar și mi se pare că, alături de smântână și ciuperci, alcătuiește un trio magic!
Aboneaza-te pentru a primi pe mail ultimele retete si articole + un CADOU surpriza imediat dupa abonare 🙂